» Прикажи све сувенире

Кад су женскиње постале грађанке - 17/02/2016

Поводом обележавања Дана државности Републике Србије Народни музеј у Београду у сарадњи са Медија центром „Одбрана“ реализује изложбу Кад су женскиње постале грађанке. Изложба ће бити отворена у Великој галерији Дома Војске Србије 11. фебруара у 13.00 часова.

Поставка је вид интерпретације друштвеног и културолошког преображаја на који је, упркос свом кратком трајању, на известан начин утицао први модерни српски Устав донет на дан Сретења. Национална еманципација и потреба за модернизацијом друштва Србије 19. века подстакли су различите процесе у правцу преображаја колективне свести а самим тим и помака из патријархалних система вредности ка новим квалитетима који су претпостављали модерно време и друштво.

Тако је поставка изложбе Кад су женскиње постале грађанке, аутора музејског саветника Гордане Станишић, манифестација улоге и значаја српске жене, освајање права и слободе кроз различите друштвене структуре, од времена када су прва женска деца добила могућност да се образују у мешовитим школама Кнежевине Србије, до слабљења успона и потенцијала модерног либералног друштва што се, сасвим логично, одразило и на статус еманципације жене – грађанке.

Поставка изложбе представља кроз скице, самосталне цртеже и графику различите женске идентитете, од угледних супруга владајућих српских династија до модерних грађанки, анонимних али и оних које су свој траг оставиле на шире културном и конкретно уметничком плану. У овим ликовним остварењима се препознају жене који нису као до тада само пасивни, улепшани модели на сликарским платнима, већ се појављују као болничарке, жене са фронта, скромне интелектуалке са јасним циљем пред собом. Све је више и високо образованих жена, уметница са међународним признањима, њихова еманципација престаје да се огледа само кроз прихватање актуелних модних трендова и финих манира из Европе.

На изложби ће бити представљено 54 цртежа и графике српских уметника који су стварали кроз различите стилске епохе од друге половине 19. до средине 20. века – од Анастаса Јовановића, Стеве Тодоровића, Паје Јовановића и Уроша Предића, преко Бете и Ристе Вукановић, Љубе Ивановића, Надежде Петровић, Косте Милићевића, до Зоре Петровић, Десе Глишић и других. Изложба је употпуњена репродукованим фото материјалом којим се, додатно документује време и стил живота жене у 19. и 20. веку.


Изложба ће бити отворена до 17. марта.

Извор: ТОС